Jak jsem (ne?)spokojen s přehrávačem Panasonic DMR-EX78EP

by Kubin 19. March 2009 14:29

Na začátku prosince jsme doma vybírali náhradu za starou televizi teslu a rozbitý videorekordér, abychom konečně viděli sport na ČT24 a měli pěkný obraz. Naše požadavky byly: podpora digitálního vysílání pěkný obraz, dobrá kompatibilita přístroje (propojení s počítačem, externím audio systémem). Možnost nahrávání na pevný disk, přehrávání videa, fotek, mp3 z DVD, USB, podpora různých video formátů a titulků.

Po nějaké době hledání jsme se nakonec rozhodli pro plazmovou televizi Panasonic a přehrávač Panasonic DMR-EX78EP. To, že jsme vybrali oba přístroje stejné značky nebyla náhoda, hrálo roli i to, že je větší pravděpodobnost, že si přístroje od jednoho výrobce lépe rozumí a přístroje značky Panasonic se dají (omezeně) oba ovládat jedním dálkovým ovladačem. Což nakonec taková výhoda není. Externí audio soustavu jsme nekupovali, nechali jsme to na jindy.

Nyní oba přístroje používáme už přes tři měsíce (vezmu-li v potaz, že na televizi moc nekoukám, není to zas tak tolik), nyní je čas na bilanci. 

Televize ukazuje dobře, barvy jsou pěkné, obraz je ostrý. Jen mě překvapilo, že někdy se vyskytují tzv. "lagy", obraz se kousne na dobu v řádu desetin sekundy, netuším čím to je, možná slabším digitálním signálem. Poslední dobou se to dlouho neobjevilo, ale zrovna v době vysílání letní olympiády to bylo časté. Zvuk televize není nikterak převratný, ale to se dá u televize bez kvalitních externích repráků čekat. Ovládání televize je jednoduché, ani návod jsem nepotřeboval Celkově jsem s televizí spokojen a nemám, co bych jí příliš vytknul.

A teď konečně k přehrávači. Podrobnou recenzi přehrávače najdete zde. S ním už tak úplně spokojený nejsem. Zapojení jednoduché, ovládání je středně intuitivní, návod jsem potřeboval jen v několika případech (přepínání přehrávání z USB, DVD, HD a řešení proč to a ono nefunguje). 

Při koupi jsme věděli o jednom neduhu a tím byly malé titulky. Ale z recenze viz odkaz výše bylo na náhledu patrné, že je přečteme. A nakonec jsme je skutečně přečetli. Titulky se musí jmenovat stejně jako videosoubor, aby se přehrály. Přehrávač nemá funkci výběru titulků jako je u BSPlayeru. U filmů vypálených na DVD, které jsem přehrával s titulky v počítači, je třeba titulky přejmenovat tak, aby se jmenovali stejně. Takže jsem to dělal tak, že si zkopíruji film z DVD na USB flash disk, tam přejmenuji soubor titulků a flash disk zasunu do přehrávače. Přehrávač sám nabídne seznam stop na USB a už jen dvakrát stisknu OK. Nicméně, máte-li filmy s titulky v takovém formátu, je třeba s tím počítat. Domnívám se, že v konkurenčních přehrávačích nebude situace o nic lepší.

Podpora kodeků je jednou z nejdůležitejších věcí a trochu jsem se toho bál. Na počítači si přece jen člověk stáhne kodek, který potřebuje a je to. Ale v tomto hardwaru je to navrdo. Přehrávač, který podle výrobce podporuje divX přehraje přibližně 3 ze 4 z mých starých vypálených filmů nebo seriálů ve formátu divX. Video (*.avi) ze staršího foťáku Canonse přehrálo dobře. Avšak z jinými *.avi staženými z internetu byl celkem problém a dlouho jsem hledal na internetu konverzní utilitku, která by to převedla do Kodeku, kterému by přehrávač rozumněl.

Další věcí je podpora USB, asi jsem čekal příliš. USB je podporováno vícemémě jednosměrně (čtení). To znamená, že z USB přehrajete film nebo fotky, ale film na USB z televize nenahrajete. Škoda. Jediný způsob, jak dostat film z přehrávače je vypálit ho na DVD (ještě jsem nezkoušel). Naštěstí přehrávač podporuje i DVD-RW (ještě jsem nezkoušel).

Přehrávač jako domácí jukebox nepoužívám hlavně kvůli kvalitě zvuku televize. Většině lidí by to stačilo, ale osobně si potrpím na dobrý zvuk. Přesto mě údajná podpora mp3 opět překvapila. Na pevný disk přehrávače, který má kapacitu 250GB lze nahrát jen počtem omezené množství mp3, které vychází (dle kvality) na několik GB. Pokud máte větší hudební archiv, celý ho tam nenahrajete.

Nakonec mě překvapil způsob ukládání nahraných pořadů na disk. Přehrávač údajně ukládá pořady za sebou(fyzicky) jako na pásku. Nový pořad nahraje vždy až za poslední uložený a to i tehdy pokud se několik předchozích pořadů vymazalo a je tam dostatečná mezera. Takže se může stát, že disk bude plný a při tom na něm bude plno místa. Pro vytvoření využitelně volného místa je nutné smazat naposled nahrané pořady.

Připadá mi, že výrobci audio-vido hardwaru jsou nejméně deset let za výrobci počítačů. A to i s cenou. Jestliže si představím, co je uvnitř přehrávače, tak to zdaleka nedosahuje dnešní ceny přístroje, která je přes 8000Kč. Pevný disk 250GB 1200Kč, televizní karta 500Kč, pomalý procesor a malá paměť 500Kč, DVD vypalovačka 600Kč, základní deska s integrovanou grafickou, zvukovou kartou a usb vstupem 1000Kč. Dohromady 3800Kč + něco za bednu a dálkové ovládání a soft.

A jinak nemám, co bych  tomu vytknul. Pěkná hračka. Nedělám si iluze, že konkurenční přístroje budou lepší. 

 

 

 

Currently rated 3.0 by 1 people

  • Currently 3/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tags: , , , , ,

Powered by BlogEngine.NET 1.4.5.0
Theme by Mads Kristensen